wtorek, 20 lutego 2018

Dlaczego warto zapisać dziecko "na windsurfing"?

Dziś, zgodnie z obietnicą chciałabym się przyjrzeć tematowi, jakże bliskiemu mojemu sercu - dlaczego warto zapisać dziecko "na windsurfing"?Pierwszym nasuwającym się wnioskiem, przedstawionym już w poprzednim artykule było to, że warto zarazić dziecko pasją do uprawiania jakiegokolwiek sportu i generalnie większość z nas wie dlaczego.

Czemu zatem windsurfing?
Ustaliliśmy również, że "windsurfing to nie jest tylko jakiś tam sport – to styl życia w środowisku pozytywnie zakręconych ludzi, których wspólnym celem jest pływanie". Zapisując młodego człowieka na zajęcia windsurfingowe, jednocześnie staje się on częścią tej fantastycznej społeczności. Dodatkowo, poznając rówieśników o podobnej pasji, z czasem woli spędzać z nimi czas nad wodą niż siedzieć w czterech ścianach, grając nawet w najnowszą grę na PS4. Windsurfing to wkrętka i zajawka – jeżeli kumpel akurat dziś nie chce jechać nad wodę, można przecież pływać samemu i być zależnym wyłącznie od warunków atmosferycznych.

LSURF windsurfing

LSURF windsurfingSprawność fizyczna
Wejść na deskę może próbować każdy, niezależnie od sprawności fizycznej. Im jednak więcej czasu spędzacie na desce, tym bardziej możecie zauważyć, które części ciała najciężej pracują i są później najlepiej wytrenowane, a pracują w zasadzie wszystkie: oczywiście ręce, gdyż trzymamy w nich bom, ale i nogi, na których stoimy i balansujemy, ćwicząc też ośrodek równowagi. Bardzo mocno pracują też plecy. Im bardziej wyprostowane, tym mniejszej siły trzeba użyć w rękach, żeby podnieść żagiel z wody. Żagiel można równoważyć całym ciałem, jednak jest to możliwe właśnie wtedy, gdy mamy proste plecy. Zatem dzieciaki, które 10 miesięcy w roku spędzają siedząc zgarbione w ławkach, na windsurfingu mają świetną okazję, aby w praktyce swoje plecy wyprostować i zadbać o odpowiednią postawę.
LSURF windsurfing
LSURF - Weronika skacze do wody

LSURF windsurfing
LSURF - proste plecy


Samodzielność
Windsurfing uczy samodzielności. Koniec końcem, na desce z żaglem stoimy sami. Mamy oczywiście obok siebie instruktora, który zawsze pomoże, natomiast wraz ze wzrostem umiejętności i doświadczenia wzrasta również samodzielność. I jest to niesamowite. Dzieciaki, które w kontaktach z rówieśnikami potrafią być nieśmiałe, tutaj widząc swoje postępy wręcz rozkwitają odnosząc, krok po kroku, swoje własne sukcesy. Windsurfing jest świetną okazją do samodzielnie podejmowanych decyzji. Otrzymując od instruktora zadanie dopłynięcia do boi „pod wiatr” trzeba podejmować choćby decyzję, w którym momencie zrobić zwrot.

LSURF windsurfing

LSURF windsurfing


Bezpieczeństwo
Myśląc o samodzielności na desce, od razu wyraz który mi się nasuwa to „bezpieczeństwo”. W naszej szkole windsurfingu LSURF stawiamy na nie bezwzględnie. Niezależnie od tego, jakim fantastycznym pływakiem jest niepełnoletni uczestnik, zawsze musi mieć na sobie kamizelkę asekuracyjną. Bez niej nie wejdzie do wody i nie będzie brać udziału w zajęciach. Nad bezpieczeństwem wszystkich uczestników, niezależnie czy obozów, półkolonii, czy codziennych szkoleń czuwa osoba na motorówce, która w każdym momencie jest gotowa do udzielenia ewentualnej pomocy. Wiadomości o bezpieczeństwie wkładamy do głów uczestników już od pierwszych chwil, zarówno na brzegu w formie krótkich wykładów oraz na wodzie, jako luźno rzucone informacje, które najłatwiej przyswoić w praktyce. To bardzo ważne, by uczestnicy dokładnie wiedzieli, jak się zachować nad wodą, oraz jak bezpiecznie żeglować. Wspólnie obserwujemy warunki atmosferyczne, aby przy samodzielnym pływaniu kursant umiał ocenić, czy chmury które widać nad horyzontem są zwiastunem dobrej pogody, czy może zbliża się burza i należy czym prędzej kierować się do brzegu.

LSURF windsurfing


Sport dla wszystkich
Już najmłodsze dzieciaki, mogą spróbować zabawy w windsurfing. Tak, tak, nie pomyliłam się, dokładnie chodzi o zabawę. Lekcje dla maluszków 4-5 latków prowadzimy wyłącznie w formie zabawy. Nie ma tu mowy o trenowaniu, o jakiejkolwiek rywalizacji. Zajęcia windsurfingowego przedszkola mają oswoić malucha z deską i z jeziorem. Wskakiwanie, zeskakiwanie, równowaga, ale także spadanie z deski i ochlapywanie wodą buźki to doskonała zabawa dla najmłodszych. Z czasem przychodzi czas na żagielek, natomiast przede wszystkim zależy nam, aby w dzieciakach zaszczepić miłość do windsurfingu, sprawić, żeby zobaczyły, że jest to miłe, fajne i przyjemne, a dopiero później mówić o faktycznej nauce. 6-7 latki są już doskonałym materiałem na samodzielnych windsurferów i takie dzieciaki spokojnie już korzystają z karnetów szkoleniowych doskonaląc swoje umiejętności, na dobranym do ich wielkości i możliwości sprzęcie, oczywiście zawsze pod okiem wykwalifikowanego instruktora.

LSURF windsurfing


Sport rodzinny
Windsurfing jest świetnym sposobem na aktywne spędzanie czasu w gronie rodziny. Jeżeli wszyscy posiadają już umiejętności, wówczas rodzice mogą pływać razem z dziećmi. Jeżeli wszyscy jesteście poczatkujący, wówczas rekomendujemy, aby na czas trwania zajęć rozdzielić się na dwie grupy - aby osobny instruktor zajął się dziećmi, a osobny osobami dorosłymi. Oczywiście wszyscy możecie pływać w tym samym czasie.
Z reguły nie sprawdza się uczenie własnych dzieci przez rodziców. Dotyczy to z resztą każdego sportu – jest to zupełnie inny rodzaj kontaktu, inny sposób słuchania, wykonywania poleceń. Rzadko które dziecko zrobi dziką awanturę instruktorce, natomiast rodzicowi w zasadzie bez problemu coś wykrzyczy każdy młody człowiek… taka smutna rodzicielska prawda…

LSURF windsurfing


Obcowanie z wodą naturą, na świeżym powietrzu
Cały dzień spędzony aktywnie na świeżym powietrzu jest świetnym sposobem na zmęczenie nawet najwytrwalszego młodzieńca. Zajęcia na windsurfingu, kajakach, SUPach i wiele innych sprawiają, że nie ma czasu na nudę, nie ma czasu również na smartfon, bo zwyczajnie może on nam zamoknąć. Na obozach dzieciaki czerpią największą frajdę z pływania i z udanych manewrów, a to wszystko na dworze, na łonie natury. Całości dopełnia wieczorne ognisko lub wspólne oglądanie motywacyjnego filmu w "kinie pod chmurką". A to wszystko jest możliwe nad Jeziorem Zegrzyńskim, tak niedaleko od domu.

LSURF windsurfing


Umiejętność pomocy, współpraca i odpowiedzialność
Na naszych półkoloniach i obozach uczestnicy są odpowiedzialni nie tylko za siebie, ale także za powierzony im sprzęt. Przed zajęciami windsurfingowymi muszą zanieść go z bazy nad wodę, a po zajęciach uprzątnąć. Współpracę dzieciaki ćwiczą na każdym kroku - nikt nie da rady samodzielnie zanieść do wody 200litrowej deski szkoleniowej - robi się to zatem w dowolnie dobranych parach. Mniejsze dzieciaki mogą mieć trudności z założeniem, czy wywróceniem na drugą stronę pianki. Nie tylko wychowawcy i instruktorzy pomagają, ale przede wszystkim starsi koledzy i koleżanki. Wszystko to sprawia, że po tygodniu nawet Ci, za których w domu wszystko robi babcia, czy pani Stasia, wracają odmienieni i z innym spojrzeniem na świat – byli komuś naprawdę potrzebni.

LSURF windsurfing

LSURF windsurfingDlatego jeżeli jeszcze się wahasz, to przestań 😊
Zapisz się, lub dziecko i zaczynajcie swoją windsurfingową przygodę.
Bo windsurfing jest super.
Zapisy na półkolonie i obozy już ruszyły, zapraszamy zatem czym prędzej na www.LSURF.pl.
Wszystkie szkolenia indywidualne ruszają już od długiego weekendu majowego i tak możemy razem codziennie pływać, aż do końca września.

Do zobaczenia!

LSURF windsurfing

LSURF windsurfing

LSURF windsurfing

LSURF windsurfing


LSURF windsurfing

LSURF windsurfing


1 komentarz:

  1. Cisza, spokój, coś niespotykanego nad polskim morzem, super sprawa, dlatego też warto postawić na mazury. Widzę, że stawiacie na windsurfing, fajna opcja. Pływaliście już na deskach SUP? Jest to na pewno dużo łatwiejsze niż windsurfing. Na stronie https://gosup.pl/deski-sup-141 znalazłam takie właśnie deski

    OdpowiedzUsuń